- hertil kan komme presse, repræsentanter fra Selvstyret m.v.
Deltagerne skal være bosiddende i Grønland. Udøvere på uddannelse udenfor Grønland kan deltage, men specialforbund skal dække udgiften for returbillet Kangerlussuaq og skole.
Der kan ikke udtages unge som ikke mindst fylder 14 år (1996) i det år AWG afholdes
Specialforbundene betaler til GIF kr. 8.000 pr deltager, som tilbageholdes i 2. rate af driftstilskud fra GIF i det pågældende år.
Deltagere i Inuit Games og Dene Games betaler kr. 2.000. Kulturgruppen aftales særskilt.
Specialforbundet dækker udgifter til kampdragt, evt. træningsdragt o.l. og er forpligtet til at følge de retningslinier for deltagelse og påklædning som udgår fra GIF.
Ved indmarch og præmieoverrækkelse skal den officielle spilledragt anvendes.
Udgifter til træningslejre afholdes af specialforbundet.
I oktober mødes AWG-gruppen, bestående af repræsentanter for alle deltagende idrætter, første gang og ellers efter behov. Medlemmerne af gruppen informerer eget specialforbund om retningslinier ang. udtagelse, frister for registrering m.v.
GIF dækker udgifter til det officielle tøj og til transport internt / eksternt samt kost og logi.